Jdi na obsah Jdi na menu
 


Třídenní výprava na Vsetínské vrchy, 14.-16.5.2010

18. 5. 2010

ObrazekPřestože počasí bylo nevlídné a předpovědi ještě horší, v pátek odpoledne jsme vlakem odcestovali do Vsetína, odtud popojeli kousek autobusem a vyrazili cestou necestou a lesem nelesem do kopce. Výstup byl namáhavý a drsňácký, ale zvládli jsme to a po hřebeni už snadno došli k romantické valašské chalupě, kde strávíme víkend. Jak se ukázalo, největší atrakcí této chalupy byla kachlová kamna, na nichž se dalo ležet, takže tam pořád bylo plno. Pustili jsme se do zabydlování, roztápění kamen, Kačka s Márfym obětavě vyrazili do temných houštin hledat studánku. Když jsme toto všechno zvládli, bylo už dost pozdě, a tak jsme jen povečeřeli, přečetli si pověst na dobrou noc a šli spát.

 

Sobotu jsme zahájili rozcvičkou. Hlavním úkolem dopoledne bylo sušení bot, a tak došlo na několik her v chalupě – otázkový závod na včerejší četbu, hmyzí pexeso a kreslení podle diktátu (to dopadlo drasticky, ale nejlepší byli Filip s Hynkem). Před polednem se vyjasnilo a dokonce vysvitlo i sluníčko, a tak jsme se vydali na menší průzkum zdejší malebné krajiny plné petrklíčů a vstavačů, přičemž jsme si zahráli Márfyho novou hru s kořistěním praporků. Po návratu na chalupu jsme se pustili do vaření oběda, nováčci byli vysláni na stopovku podle pochodových značek. Dvojice pak postupně vyrážely na hru, při níž se hledala stanoviště a odpovídalo se na záludné otázky týkající se našich sousedních států (zvítězil Márfy, druzí byli Daník a Filip).

Odpoledne jsme si vyzkoušeli několik způsobů improvizovaného transportu raněných, načež se nováčci učili rozdělávat oheň a nenováčci řezali dřevo do zásoby. Večer jsme opékali a v chalupě proběhl 8. úsek Expedice Bílá místa – bodování obsahu lékárniček a krabiček poslední záchrany (nejlepší byla Kačka, pak Alf). Následovalo čtení a večerka.

 

Celou neděli pršelo. Dopoledne jsme strávili zpěvem, úklidem, balením a vařením a po obědě se vydali na sedmikilometrový pochod na vlak. Cesta to byla překrásná, avšak poněkud rozmoklá. Zanedlouho jsme byli ve Vsetíně, pak už nás čekaly dva vlaky a v pět loučení ve Studénce.

 

Výprava byla zdařilá, všichni si zaslouží pochvalu za to, jak statečně zvládli náročnou páteční cestu a nedělní dlouhý pochod v dešti. Účastníci byli vesměs velmi ochotní a též nováčci se projevovali velmi dobře.